Android Telefonlar Pil Ömrünü Arttırma Yolları

Android telefonların pil ömrünü arttırmak için yollar olduğu bilinir. Bunların kullanılmasıyla birlikte telefonun eskisinden daha uzun pil ömrüne sahip olacağı tespit edilmiştir.

Kullanmadığınız Uygulamaları Kapatın:

Pek çok kişinin telefonunda arka planda pek çok uygulama çalışır. Bunlar kullanılmayan uygulamalar arasındadır. Arka planda çalışan bu uygulamalar telefonun pil ömründen çalan şeyler arasındadır. Kullanılmayan 4G, GPS, Bluetooth, mobil veri gibi simgelerin kapatılması iyi olacaktır. Ayrıca otomatik döndür gibi simgelerin kapatılması da, pil ömrünü arttıracak şeyler arasındadır.

Arka Planda Çalışan Uygulamaları Kapatın:

Açılan uygulamaların çıkış tuşu ile ne kadar kapatıldığı düşünülse durum aslında böyle değildir. Uygulamalar arka planda güç tüketmeye devam eder. Arka plan uygulamalarını kapatmak için, Google Play’de uygulamalar bulunur. Greenifty ve Clean Master gibi uygulamalarla, arka planı kontrol edebilirsiniz.

    Özel Modları Kullanın:

Telefonların çoğunda pil tüketimini düşüren bazı modlar bulunur. Bunlar telefonu daha az kaynaklar tüketecek şekilde ayarlar. Bu durumda telefonun özellikleri sınırlansa da, pil ömrünün artması söz konusu olacaktır. Bu uygulamalar tüm pil kullanımında veya %5-20 arası pil kaldığında devreye girecek şekilde ayarlanabilir.

      Ekran Parlaklığını Ayarlayın:

Pili en çok ekranın tükettiği bilinir. Ekran parlaklığının fazla yüksek aşamalarda kullanılmaması, pili büyük derecede koruyan şeylerdendir. Android telefonlarda pil ömrü için mümkün olduğu kadar parlaklığın düşürülmesi tavsiye edilir.

Duvar Kağıdı Renklerine Dikkat Edin:

Güç tüketen şeylerin arasında duvar kağıtları ve temalar için seçilen renklerde bulunur. Bunlarda düz siyah renklerin seçilmesi, pilin performansını arttırmak açısından iyi olacaktır. Ekran pil ömründen çok fazla çalar. Beyaz ve canlı renklerin kullanılması ise, pili düşüren şeylerden olacaktır.

Ekranın Kapatılacağı Süreyi Belirleyin:

Ekranın kapatılacağı süreyi kısa olarak belirlemekte pil ömrü açısından iyi olacak şeyler arasındadır. Otomatik kapanma süresi olarak bir dakika veya 30 saniye gibi süreler yeterli olacaktır. Öte yandan kişilerin buna kendi kullanımına göre ayarlaması ve süreyi çok uzatmaması önerilir. Ekran kullanılmadığı zamanda kilitlenmesi iyi olacaktır. Böylelikle ekranın pil ömründen yemesi önlenmiş olacaktır.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir