29 July, 2021

Bilgisayarsız Oyun Oynamak “Geforce Now”

Nvidia son dönemlerin en büyük teknoloji şirketlerinden biri olmayı başarmıştır. Ekran kartı üretiminde çığır açan teknolojisi ile birçok oyun severi ve oyun firmasını hayallerine ulaştıran bu şirket son aylarda çıkardığı yeni teknoloji ile hesap makinesinde bile oyun oynamayı sağlamaya çalışmaktadır. Bilindiği gibi her ülke dolar kuruna göre iyi durumda değil. Bu konuyu bilen Nvidia, ekran kartı üretirken harcanan lojistik, ham madde ve paketleme ücretlerini de hesaba katarak ne kadar kar edebileceğini düşünmüştür. Şirket ekran kartı ürettikten sonra insanlara ulaştırmak için milyon dolarlar harcamak durumunda kalmanın kötülüğünü ve dünyadaki siyasi nedenlerden dolayı her insanın da yeni çıkan kartları alamama durumlarına düştüğünü bildiğinden dolayı “Nvidia Geforce Now” adlı yeni bir sistem ürettiler. Bu sistem lojistik ve üretim kaybını neredeyse sıfıra indirmektedir.

Geforce Now Nedir?
Nvidia’nın asıl amacı ekran kartı satmadan insanlara oyun oynatmaktır. Bunu da yapmak için sağlam bir internete sahip olmak gerekir. Aylık belli bir ücret karşılığında abone olunan Geforce Now, oyunculara sistemden bir bilgisayar kiralamaktadır. Bu işlem sırasında iyi veya kötü bir bilgisayar olması gerekir. Bu bilgisayar ve internet aracılığı ile Nvidia’nın serverine bağlanan oyuncular, video izlermiş gibi kendi bilgisayarlarına sinyal almaktalar. Videolarda sinyaller tek taraflıdır. Sadece download yapılır. Geforce Now’da ise oyuncunun komutlarını servere ileten bir ağ bulunmaktadır. Oyuncunun bilgisayarından giden komutlar servere ulaşır ve o serverde bulunan oyun da komutlara göre karşılık verir. Örnek vermek gerekirse Geforce Now’dan “Counter Strike” oynayan bir kişi sağ tuşa bastığında bu tuşun komutu internet aracılığı ile ilk önce servere gider ve serverdeki bilgisayar o komutu gerçekleştirerek oyuncuya komutun gerçekleştiği görüntüyü tekrar kendi bilgisayarına aktarır. Yani kötü bir bilgisayarın internet aracılığı ile sağlam bir bilgisayara bağlanmasıdır Geforce Now.

Geforce Now Ne kadar İyi Bir İnternette Çalışır?
Geforce Now, en düşük internet gereksinimini fiber internet, yani 24 mpbs olarak belirlemiştir. Bu internet hızı ile en düşük sistem gereksinimleri karşılanabilir. Önerilen internet hızı ise 50 ile 100 mpbs’dir. Eğer kopuk ve yavaş internet hızı bulunuyorsa görüntünün akıcılığı düşecek ve komutlar arasındaki gecikme artacaktır. İnternet hızına göre oyundaki çözünürlük oranı da artırılabilir.

Geforce Now Aylık Abonelik Fiyatları Ne kadar?
Nvidia, yeni çıkan sisteminden dolayı oyuncuları düşündüğü için ücretli ve ücretsiz olarak iki oturum açmış bulunmaktadır. Ücretsiz oturumda 1 saatlik oynama süresi ve sıra bekleme durumu bulunmakta. Ücretli oturum ise 12 ay boyunca 5.49 Euro’ya oyuncular ile buluşmaktadır. Bu oturumda sıra ve oyun oynama süresi bulunmamaktadır. Bunun yanında Nvidia’nın yeni teknolojisi RTX özelliği de aktif edilebilir. Türkiye fiyatı ise 42 TL olarak belirlenmiştir

Geforce Now’ da Oyunlar Nasıl Satın Alınır?
Nvidia, bu konuda Steam ile anlaşmış durumda. Oyuncu Geforce Now hesabı alırsa, Steam hesabını bu aboneliğe bağlayarak içindeki oyunları oynayabilir. Steam hesabı olmayan oyuncular mecburi şekilde açmak zorundadırlar. Geforce Now’da ücretsiz oyun oynama gibi bir durum bulunmamaktadır. Orijinal oyunlar her zamanki gibi ücretli satılmakta.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir