Eyfel Kulesi Resimleri

Eyfel Kulesi Hakkında İlginç 8 Bilgi

Eyfel Kulesi hakkında bilmeniz gereken çok şey var. Ancak, bugünün makalesi daha önce bilmediğiniz bazı eğlenceli gerçekleri vurgulayacaktır. Okumaya devam edin!

Eyfel Kulesi, Avrupa’nın en çok ziyaret edilen anıtlarından biridir. İnşaatından 41 yıl sonra dünyanın en yüksek yapısıydı. Birçok kişi Kuleyi Gustave Eiffel’in tasarladığını düşünüyor. Ancak, bu bir yanlış anlamadır.

Araştırmalar, Gustave’in projeyi düzene sokmak ve gerçeğe dönüştürmek için kaynak ve sermaye sağladığını gösteriyor. Birçok sanatçı, yapının ve mühendisliğin kurallara veya mimariye aykırı olduğunu düşündükleri için inşaat sırasında inşaat sürecini durdurmayı protesto etti.

Bugün sanatçılar, mühendisler, mimarlar ve diğer insanlar Eyfel Kulesi’ni günümüz mimarisinin şaheseri olarak görüyorlar. Kule özgürlüğü, özgürlüğü ve bütünlüğü sembolize eder. Yüz binlerce insan Kuleyi görmek için Paris’i ziyaret ediyor.

Gustave Eiffel Tasarlamadı

Fransız hükümeti Kuleyi, şirketi tüm projeyi düzene sokan bir kişi olan Gustave Eiffel’in adını vermesine rağmen, Gustave’nin kendisi tasarlamamıştı. Yani, bu demir yapının tasarımının arkasında Gustave’in olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Bunun yerine, iki mühendis, Emile Nouguier ve Maurice Koechlin, demir yapıyı tasarlamak için Gustave için çalıştı. Öte yandan Özgürlük Anıtı’nın tasarımının arkasındaki kişi Gustave Eiffel’dir. Komik, değil mi?

Eyfel Kulesini Kim Tasarladı ?

Eyfel Kulesi Kış Aylarında Küçülüyor

Eyfel Kulesi’nin kış mevsiminde küçüldüğünü biliyor musunuz? Evet, bu doğru. Demir Leydi olarak da bilinen Eyfel Kulesi, yaz mevsiminde büyür ve soğuk kış aylarında küçülür. Komik ve büyüleyici değil mi?

Yaz ve kış aylarında sırasıyla büyümesine ve küçülmesine neyin neden olduğunu merak ediyorsanız, termal genleşmenin demir yapının veya metalin büyümesine neden olduğunu size söyleyelim. Metal ısıyı emer ve Eyfel Kulesi’nin 6.75 inç büyümesine neden olur.

Öte yandan, soğuk havanın neden olduğu termal daralma nedeniyle kış aylarında küçülür. Böylece, Kule hava koşullarına bağlı olarak altı ila yedi inç arasında küçülür.

Eyfel Kulesi Büyüyor mu Küçülüyor mu ?

Eyfel Kulesi ile Evli Bir Kadın

Eyfel Kulesi ile ilgili bir başka eğlenceli gerçek ise, adında bir kadının Kuleyle evlenmiş olmasıdır. Birçok insan Demir Hanım’a aşık olmasına rağmen, bu eşi görülmemiş bir şeydi. Eyfel Kulesi ile evlendikten sonra, kadın kendine Erika La Tour Eiffel adını verdi. Bu çok garip!

Eyfel kulesi ile evlenen kadın

Işığın Büyüsü

Eyfel Kulesi, dünyanın en iyi cazibe merkezlerinden biridir ve her akşam yüz binlerce insanı ışığın büyüsünün tadını çıkarmaya yönlendirir. Kule, gece her saat beş dakika boyunca ışıltılı ve parlak hale getirmek için 20.000’den fazla ampule sahiptir.

Ayrıca, son ışıltı gösterisi saat 1: 00’de sona eriyor. Personel, enerjiyi korumak ve çevre dostu olmak için ışıkları kapatır. Saat 1:00’den sonra Kuleyi zifiri karanlık görmek oldukça komik. Gece geç saatlerde yürüyüşe çıkan birçok insan bunu oldukça ilginç bulacaktır.

Eyfel Kulesi Işıklandırma

Eyfel Kulesi 41 Yıldır En Yüksek Yapıydı

Eyfel Kulesi, 1930’da New York’ta Chrysler Binasının inşasına kadar 41 yıl boyunca en yüksek insan yapımı yapıydı. Kule 41 yıldır en yüksek bina unvanına sahipti.

1957’de Fransız hükümeti, Kuleyi Chrysler’den daha yüksek yapan Iron Lady’ye bir anten bağladı. Bugün, Eyfel Kulesi’nin yüksekliği 1.063 feet’tir ve bu da onu Fransa’daki en yüksek ikinci insan yapımı yapı haline getirmektedir.

Millau Viyadüğü, Fransa’daki en yüksek insan yapımı yapıdır. Aynı zamanda 1.125 metreden daha yüksek bir yüksekliğe sahip, dünyanın en yüksek köprüsüdür. Bu yüzden Eyfel Kulesi’nin Chrysler Binası ile nasıl rekabet ettiğini düşünmek oldukça büyüleyici.

Eyfel kulesi ne kadar uzun kaç metre

Hitler Yıkımı Emretti

Faşist bir Alman lider olan Adolf Hitler, generallerine ikinci dünya savaşı sırasında Eyfel Kulesi’ni yıkmalarını emretti. 1919-1950 yılları arasında insanların Eyfel Kulesi’nin yıkıma uğrayacağını düşündüğü birçok durum vardı.

Ancak Amerikan ve İngiliz birlikleri Alman kuvvetlerinin geri çekilmesine neden olduktan sonra Alman Ordusuna Kuleyi yıkmasını emreden Hitler idi. Heyecan verici olan şey, Paris’te bulunan generallerin Iron Landy’yi yok etmeyi reddetmeleri. Bugün Kulenin dik durmasının sebebi bu!

Eyfel Kulesi Hitler

Milyonlarca Kişi Kuleyi Ziyaret Etti

İnşaatından bu yana milyonlarca insan Eyfel Kulesi’ni ziyaret etti. Kulenin, insanların zirveye ulaşmasını sağlayan asansörleri veya asansörleri vardır. Fransız hükümeti ziyaretçilerin güvenliğini sağlamak için asansörleri zaman zaman değiştiriyor ve yükseltiyor.

Hükümet, 1900’lerde ortaya çıktıktan sonra televizyon yayını ve radyo antenleri gibi iletişim ekipmanlarını Kuleye ekledi. İnsanlar ayrıca tüm atmosferi büyüleyen güzel ışıkların ve spot ışıkların tadını çıkarmak için buraya geliyorlar ve bu da onu Paris’te görülmesi gereken bir cazibe merkezi haline getiriyor

Fransa Eiffel Tower

Eyfel Kulesi Fransa’da En Çok Ziyaret Edilen Yer Değil

Eyfel Kulesi Fransa’nın en çok ziyaret edilen cazibe merkezlerinden biri olmasına rağmen, Notre Dame Katedrali, Disneyland, Versay Sarayı ve Louvre Müzesi gibi diğer yerler daha fazla ziyaretçiye sahiptir.

Araştırmalar, Versay Sarayı’nın her yıl ortalama sekiz milyon turist aldığını gösteriyor. Aynı şekilde Louvre Müzesi’ni 9,6 milyon kişi ziyaret ediyor ve keşfediyor, Disneyland’ı ise 15 milyon turist ziyaret ediyor.

Eyfel Kulesi uzun bir yapı olduğu için insanlar onu uzaktan görebilir ve takdir edebilir. Bu yüzden diğer Paris simge yapılarından ve anıtlarından daha az ziyaretçisi var. Eyfel Kulesi‘nin birden fazla platformu var. 57 Metrelik ilk platform 3.000 kişiyi, 115 metre yüksekliğindeki ikinci platform ise 1.600 kişiyi taşıyabiliyor. Kulenin zirvesi 400 kişiye kadar çıkabilir.

Eyfel Kulesi Resimleri

Eyfel Kulesi, Paris’te ziyaret edilebilecek en büyülü ve pitoresk yerlerden biridir. Çoğu insan dönüm noktasını akşamları ve geceleri görür, çünkü altın aydınlatma yapıları aydınlatır, insanlara büyüleyici ve büyülü deneyimler sunar. 

Kaynak : questoapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.