Google Kullanılmayan Hesapları Silecek

Google Kullanılmayan Hesapları Silecek

Google yakın zamanda getireceği kural ile uzun süre boyunca kullanılmayan hesapları sileceğini açıkladı. Bu politika değişikliğinin sebebini ise güvenlik sorunlarına dayandırdı.

Twitter’ın yeni sahibi Elon Musk’un yaptığı bilgilendirme ile uzun süre kullanılmayan hesapların yavaştan silineceği ve 1,5 milyar civarında kullanıcı adının boşa düşeceği bilgisini almıştık. Bu bilgilendirmenin hemen ardından Google güvenlik politikalarında bir güncelleme yaparak, benzeri bir kural değişikliğine gidileceğini duyurdu.

Google, blog gönderisinde yaptığı bilgilendirme ile bu güncellemeden sonra yani Aralık 2023 tarihi itibari ile 24 ay boyunca herhangi bir şekilde giriş yapılmamış hesapların kapatılmasına karar verdiklerini açıkladı. Bu hesap kapatma işleminin sebebi ise; hesapların kötü niyetli kişilerin eline geçmesine engel olmak.

2 Yıl Boyunca Giriş Yapılmayan Hesaplar Silinecek!

Google’ın ürün yöneticisi Ruth Kricheli tarafından hazırlanan blog yazısında; 2 yıl boyunca hiçbir şekilde giriş yapılmamış ve kullanılmayan hesapların silinebileceği yönünde bir açıklama yer alıyor. Blog yazısında hesapların silinmeden birkaç ay önce birçok bildirim mesajı alacağına dair bilgiler de yer alıyor.

Ruth Kricheli şirket olarak yaptıkları açıklamasında; 2 yıl süre ile aktif olarak kullanılmayan terk edilmiş hesapların çifte doğrulama olasılığının, aktif olarak kullanılan hesaplara göre 10 kat daha az olduğu istatistiğine sahip olduklarını belirtti. Bu hesapların ise güvenlik açısından savunmasız olduklarına ve hesapların ele geçirildikten sonra kimlik hırsızlığı, spam ve daha birçok kötü amaçla kullanılabileceği yönünde bilgilendirme yaptı.

Google Hesapları Nasıl Aktif Durumda Tutulur?

Basit bir kullanıcı olarak eğer hesabınıza sürekli olarak giriş yapıyorsanız, hesaplarınızın silinme ihtimali zaten bulunmuyor. Ancak bunun dışında hesaplarınızı aktif tutmak için şu adımları yerine getirebilirsiniz;

  • Mail okumak veya göndermek
  • Google Drive üzerinden dosya alışverişinde bulunmak
  • YouTube üzerinden giriş yaparak video seyretmek ve beğeni, yorum gibi etkileşimlerde bulunmak
  • Google Play Store üzerinden uygulama indirmek ve uygulama değerlendirmelerinde bulunmak
  • Hesap oturumunuz açıkken Google üzerinden “Arama” özelliğini kullanmak
  • Üçüncü taraf uygulamalarda Google ile oturum açmak ve bu uygulamalar üzerinden Google hesabınızı aktif olarak kullanmak.

Eski Hesaplar Kurtarılabilir mi?

Google’ın verdiği bilgilendirmede 2021 yılından itibaren kullanılmayan milyonlarca hesabın silineceği söyleniyor. Bu süreç artık son kullanım tarihi 2 yılı aşan tüm hesaplar için otomatik bir şekilde yürütülecek. Peki, eski hesabınızı kurtarabilir misiniz?

Eğer 2021 yılından itibaren giriş yapamadığınız ancak kurtarmak istediğiniz bir hesabınız varsa, bu sizin son şansınız gibi görünüyor. 2023 Aralık ayından sonra bu hesabınıza muhtemelen kalıcı olarak giriş yapamayacaksınız. Google’ın hesap kurtarma konusunda yönergelerini takip edip ve gerekirse Google’ın bu konuda destek ekipleriyle en kısa sürede iletişime geçip eski hesabınızı bir şekilde kurtarmanın yolunu aramanız gerekiyor.

Bazı Kullanıcılar Politika Değişikliğini Eleştiriyor

Google’ın almış olduğu karar ile bu tarz bir politika değişikliğine gitmesi, genel olarak mantıklı bulunsa da bazı kullanıcılar tarafından ağır eleştirilere maruz kaldı. Bu kullanıcılara göre Google sadece veri tabanı temizliği yaparak, bazı sorumluluklardan kaçmak istiyor. Ortaya atılan en büyük teori ise bazı kullanıcıların herhangi bir sebepten 2 yıl süre ile internete erişememe gibi durumların söz konusu olabileceği. Bu kullanıcıların ciddi rahatsızlıklar, kazalar geçirebilir ve sonrasında tekrardan döndüklerinde kendileri için önemli olan hesapların silindiğini görebilirler.

Google tarafından yapılan istatistiklere ve geri dönüşlere bakıldığında ise bu durumun aslında hiç de öyle olmadığı ortaya çıkıyor. Kullanıcıların bahsettiği şekilde uzun süre aktif olmayan hesaplar bir şekilde kötü amaçlı kişiler tarafından çok daha rahat bir şekilde ele geçirebiliyor. Çünkü herhangi bir aktiflik durumu olmadığından kullanıcı ele geçirme sürecinde bu durumdan haberdar dahi olamıyor ve gerekli aksiyonu alamıyor. Bahsedildiği şekilde uzun süre aktif olamayıp bir süre sonra hesaplarının çalındığını fark eden ve kimlik hırsızlığı, banka dolandırıcılığı, kişisel veri hırsızlığı gibi birçok şikâyet ile Google’a başvuran fazlasıyla kullanıcının var olduğunu Google verilerle ispatlayabiliyor.

Ayrıca Google, bu politika değişikliğini ve hesapların silinmeden önce kullanıcılara bildirimini titizlikle bildireceğinin de garantisini sunuyor. Bu açıklamalar sayesinde eleştiren kişilerin, aslında güvenlik anlamında oldukça yerinde bir karar olduğunu kabul etmemeleri gibi bir durum da ortadan kalkmış oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ios 17 Previous post iOS 17 Sistem Özellikleri Nelerdir? Hangi Telefonlara Gelecek?
Next post iPhone 15 Ne Zaman Çıkacak? Tahmini Fiyatı ve Tüm Detayları