ios 17

iOS 17 Sistem Özellikleri Nelerdir? Hangi Telefonlara Gelecek?

Apple tarafından WWDC 2023 etkinliğinde resmi olarak tanıtılan iOS 17, teknoloji tutkunlarını heyecanlandırdı. İşte yeni işletim sisteminin sahip olduğu tüm yeni özellikler.

Teknoloji meraklılarının her sene dört gözle beklediği Dünya Geliştiriciler Konferansı (WWDC) 2023 başladığında tüm gözler Apple üzerine çevrildi. Apple ise bu sene konferanstaki oturumunda birçok yeni ürün ve sistemlerini tanıttı. Bunlar arasında en çok ilgi çekeni ise elbette iOS 17 işletim sistemi oldu. Peki, Apple’ın yeni işletim sistemi olan iOS 17 sisteminde neler yeni? Hep beraber bu göz doyuran özelliklere yakından bakalım.

iOS 17 Sistemi Kullanıcılara Neler Sunuyor?

Kişi Posterleri Özelliği Geliyor

Apple tarafından yapılan duyurular arasında en çok ilgi çekenlerden birisi “Arama” kısmına gelecek olan “Kişi Posterleri” özelliği oldu. Bu özellik ile kullanıcılar, rehberlerinde bulunan istedikleri kişilere özelleştirilmiş fotoğraf ekleme imkanına sahip olacaklar. Sistem genel olarak daha önce var olan ayarlanabilir kilit ekranı özelliği ile benzerlik gösteriyor. Örneğin; sizi arayan bir kişinin isim bilgisini, fotoğrafın arka kısmında gösterebileceksiniz.

Sesli Mesajlar Artık Metin!

Apple tarafından tanıtılan bu özellik ile size bırakılan sesli mesajları artık ekranda metin olarak görebileceksiniz. Bu özelliğin İngilizce dili için makul bir şekilde çalışacağı kesin. Ancak Türkçe dilinde başarılı bir sonuç alınır mı? Hep beraber göreceğiz.

Facetime ile Sesli Mesaj Bırak!

FaceTime ile aradıklarınıza bir türlü ulaşamıyor musunuz? Bu özellik tam da sizin için! Apple’ın yeni özelliği sayesinde FaceTime ile aradığınız kişiye ulaşamadığınızda, bu kişiye videolu bir FaceTime mesajı bırakabileceksiniz.

Mesajlar Uygulamasında Köklü Değişiklikler

Artık WhatsApp uygulamasında olduğu gibi Apple Mesajlar uygulamasında da görmediğiniz mesajlara direkt olarak ulaşmanız mümkün olacak.

Aynı zamanda mesajlaşma sırasında nerede olduğunuzu anlık olarak kişileriniz ile paylaşma özelliği de kullanılabilir olacak. Ayrıca sevdiğiniz kişilerin nerede olduklarını “Check-in” özelliği sayesinde bildirim olarak almanız da mümkün kılınıyor.

Live Fotoğraflar Artık Sticker Oluyor

Yine Mesajlar uygulamasında yer alacak olan geliştirme sayesinde telefonunuzdaki istediğiniz herhangi bir fotoğrafı, live fotoğraf dahil olmak üzere sticker olarak kullanmanız mümkün olacak.

NameDrop ile Kişi Paylaşmak Artık Çok Kolay

Apple’ın “NameDrop” ismini verdiği yeni özelliği AirDrop altyapısını kullanarak kişi paylaşımını oldukça kolay bir hale getiriyor. Sadece telefonları yan yana tutarak kişi paylaşmanız mümkün. Aynı zamanda bu özellik Apple Watch cihazlarıyla da uyumlu olacak.

Otomatik Düzeltmeler Yenileniyor

Apple’ın otomatik düzeltme sisteminde yaptığı geliştirmeler sayesinde çok daha iyi tahminler yapılarak kullanıcı deneyimi üst düzeye çıkartılacak.

Yeni Günlük Uygulaması Geliyor

iOS 17 ile yeni bir uygulamada Apple saflarına katılıyor. “Günlük” ismi verilen bu uygulama ile kullanıcılar; fotoğraf, video, ses kayıtları ve yazılarını saklayabilecekleri ve tıpkı günlük benzeri bir kullanıma sahip olan yeni bir uygulamaya sahip olacaklar.

“Hey Siri!” Komutuna Elveda!

Apple’ın yapay zekâ destekli asistanı Siri için önceden “Hey Siri!” komutunu vermek gerekiyordu. Daha önce Apple Siri İçin Başlatma Cümlesini Değiştiriyor yazımızda bahsettiğimiz gibi, yeni güncelleme ile asistanı kullanmak için sadece “Siri!” komutunu kullanmak yeterli olacak.

iPhone Cihazınız “Akıllı Ekran” Olacak!

iOS 17 işletim sistemi ile gelecek olan “Stanby” isimli özellik sayesinde telefonlarınız adeta akıllı birer ekran görevi görecek. Bu özellik telefonu yatay şekilde konumlandırarak kullanılabilecek ve özellik ile birçok widget uygulamasına sürekli olarak ekrandan görüntülenme sağlanabilecek.

Apple’ın iOS 17 güncellemesi ile getireceği yepyeni özelliklere genel bir bakış attık. Aynı zamanda Apple’on, iOS 17 sistemini yayınlayacağı tarihe kadar birçok yeni özelliği de sisteme dahil edebileceği unutulmamalıdır. Peki, iOS 17 sistem güncellemesini alacak olan ve alamayacak olan telefon modelleri hangileri olacak?

iOS 17 Güncellemesini Alacak Olan iPhone Modelleri Hangileri?

 • iPhone XS ve iPhone XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max
 • iPhone SE (2020), iPhone SE (2022)
 • iPhone 12 Mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max
 • iPhone 13 Mini, iPhone 13, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max
 • iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro, iPhone 14 Pro Max

iOS 17 Güncellemesini Almayacak Olan iPhone Modelleri Hangileri?

 • iPhone 5, iPhone 5S
 • iPhone 6, iPhone 6 Plus
 • iPhone 7, iPhone 7 Plus
 • iPhone 8, iPhone 8 Plus
 • iPhone X

Apple genelde işletim sistemi güncelliği konusunda telefonlarına 5-6 yıl destek sunuyor. Bundan birkaç yıl fazla da güvenlik güncellemeleri konusunda destek sunduğunu belirtmek lazım. Özellikle iPhone 8 ve iPhone X modelleri için güncelleme gelip gelmeyeceği konusunda tartışmalar vardı. Ancak birçok kişi aslında bu telefonlara güncelleme gelmeyeceğinin farkındaydı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Meta, Twitter Alternative : Barcelona Previous post Meta’nın Twitter Rakibi Uygulamasına Dair Yeni Gelişmeler
Google Kullanılmayan Hesapları Silecek Next post Google Kullanılmayan Hesapları Silecek