Meta, Twitter Alternative : Barcelona

Meta’nın Twitter Rakibi Uygulamasına Dair Yeni Gelişmeler

Meta’nın Twitter’a rakip olarak geliştirdiği ve metin tabanlı olması beklenen uygulamasına dair bazı yeni gelişmeler ortaya çıktı. Merkezi bir yapıya sahip olmayacak şekilde geliştirilen uygulamaya kısa bir bakış atalım.

Sosyal medya projeleri Instagram, Facebook ve anlık mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp ile neredeyse internet sektörünü elinde tutan Meta, Twitter’a oldukça benzeyen metin tabanlı bir platform konusunda çalışmalarda bulunuyordu.
Bu konuda bazı kaynaklarda uygulamanın isminin “Barcelona” olacağına dair söylentiler vardı. Aynı zamanda uygulamaya Instagram üzerinden giriş yapılabileceği de söylentiler arasında yer alıyordu. Uygulamanın yaz aylarında tanıtılabileceği söylentileri birkaç aydır devam ederken, uygulama hakkında bazı yeni detaylar ortaya çıktı.

Twitter ve Instagram Karışımı Logo

Mobil uygulamalar hakkında yaptığı paylaşımları ile ünlü olan bazı fenomenlerin, “Barcelona” isimli olması beklenen uygulamanın logosu hakkında bazı değerlendirmelerde bulunduğu görüldü.
Ünlü mobil uygulama fenomenleri ve geliştiricileri tarafından yapılan bazı söylentilere göre, metin tabanlı olarak geliştirilen bu yeni platformun logosu Instagram logosuna benzer yapıda olacak ancak Twitter’ın meşhur mavi tonlarından da vazgeçilmeyecek. Logunun sembolünün ise “@” işaretine benzer bir yapıda olacağı söyleniyor.

Uygulama Twitter Benzeri Yapıya Sahip Olacak

Mobil uygulama piyasasına oldukça hâkim olan isimler tarafından yapılan paylaşımlara göre yeni platform Twitter benzeri bir yapıya sahip olacak. Ancak haber akışı konusunda Instagram’dan da esintilere yer verilecek.
Henüz ismi net olarak belli olmayan platformun, sayfa tasarımının nasıl olacağıyla ilgili de birçok görselin internette gezindiğini görebiliyoruz. Özellikle merkezi olmayan yapısı itibariyle “Mastadon” benzeri uygulamalarla ciddi rekabet içerisinde olan platformun, ilerleyen zamanlarda Twitter gibi bir devi tahtından indirme gibi bir amacı da elbette bulunuyor.
Uygulamanın Instagram tabanlı olması oldukça yüksek bir ihtimal olarak görülüyor. Anasayfasında hem takip edilen kişilerin gönderilerine hem de ilgi durumunuza göre önerilen gönderilere erişim sağlanabilecek. Aynı zamanda Instagram tabanlı olduğu için daha önce engelli olan kişilerin gönderilini burada da görmemeye devam edeceğinizi belirtelim.
Uygulama metin tabanlı olacağından Twitter benzeri bir kural dizisi ile yayınlanacak gibi duruyor. Paylaşımların metin karakteri sınırının 500 karakter olması bekleniyor. Bu Instagram’ın 2.200 karakter sınırına göre oldukça düşük bir sınır.
Uygulamanın ne zaman çıkabileceği konusunda söylentiler ise değişkenlik gösteriyor. 2023 yılının haziran ayında çıkması yönünde birçok kaynağın beklentilerinin olduğunu söyleyelim.

Meta ilk Olarak Ünlüleri Hedefliyor

Meta’nın yeni merkezi olmayan ve metin tabanlı uygulamasını ilk olarak Beta şekilde yayınlayacağı düşünülüyor. Uygulamaya Instagram üzerinden mavi tik gibi özelliklerin de otomatik olarak aktarılacağı söyleniyor. Uygulamanın tüm dünyaya açılmadan önce ilk olarak hedef kitlenin “mavi tik” sahibi ünlüler olacağı yönünde güçlü görüşler mevcut. Bu sayede çok daha geniş kitlelere erişimi direkt olarak Instagram bünyesindeki kişiler ile ulaşmak gibi bir hedefleri olduğunu belirtelim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Siber Suç Nedir Previous post Siber Suç Nedir ?
ios 17 Next post iOS 17 Sistem Özellikleri Nelerdir? Hangi Telefonlara Gelecek?