23 September, 2021

Xiaomi, Samsung’a kafa tutuyor…

MEA diye de adlandırılan Orta Doğu ve Afrika akıllı telefon pazarı bu yılın ikinci çeyreğinde önemli bir büyüme kaydetti. Samsung, bu pazardaki liderliğini ortaya koysa da TECNO ve Xiaomi bölgede Samsung’un başarısına yaklaşıyor.

Bir Counterpoint Research raporuna göre, MEA akıllı telefon pazarı 2021’in ikinci çeyreğinde yıllık yüzde 35’lik bir büyüme kaydetti. Ancak, pazar bu dönemde çeyrek bazında yüzde 3’lük bir düşüş gördü. Bölge, yılın ilk yarısında akıllı telefonlara güçlü bir talep gördü, ekonomik toparlanma ve istihdam seviyelerindeki artış da buna eşlik etti. Raporlara göre bu başarı tesadüfi değil. Orta Doğu’daki ve Afrika’daki aşılamalar sayesinde karantina kısıtlamalarının biraz gevşetilmesiyle pazarda da bir canlılık söz konusu oldu.

Samsung, Xiaomi’nin gölgesinde kalabilir

Kıdemli Araştırma Analisti Yang Wang, “Samsung en üst sırayı korudu, ancak pazar payı 2021’in ikinci çeyreğinde %4 puan düşerek %16’ya geriledi. Şirket, yılın başında pazar harcamalarını artırdı ve 1. çeyrekte iyi bir performans elde etti. Bununla birlikte, COVID-19‘un ardından Vietnam’daki üretim kesintisi nedeniyle satışlar ikinci çeyrekte düşüş eğilimindeydi. Üçüncü çeyreğin başlarında daha fazla zorluk bekliyoruz.”

Öte yandan Transsion markaları TECNOitel ve Infinix de kümülatif pazar paylarını ikiye katladı. Giriş seviyesi bütçe segmentlerine hakim olan firmalarla, sadece yüzde 16’dan yüzde 32’ye ulaştı. Wang ayrıca, “XiaomiOPPO ve Vivo da Orta Doğu ve Kuzey Afrika pazarlarına agresif giriş yaptı. Başarılarının bir sebebi de Huawei ve Honor‘un yaşadığı talihsizliklerdi.” dedi. “Bu gidişle pazarda liderlik Xiaomi’nin olabilir.”

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir